RSS Powiat Szyd�owiecki: Wydarzenia

Wydarzenia

23.12.2015 Produkcja ekologiczna - wyjazd studyjny

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu wraz z Terenowym Zespołem Doradców w Szydłowcu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowało w dniu 16 grudnia 2015 roku wyjazd studyjny w grójecki rejon sadowniczy.


W wyjeździe uczestniczyli rolnicy  z terenu gminy Szydłowiec i Orońsko zainteresowani prowadzeniem gospodarstw ekologicznych oraz rolnicy konwencjonalni chcący przekształcić swoje gospodarstwa na ekologiczne, zainteresowani założeniem sadów jabłoniowych.

Rolnikom towarzyszyli przedstawiciele samorządu lokalnego:  Roman Woźniak  - Wicestarosta, Michał Kwiatek -  reprezentujący Burmistrza Szydłowca, Tomasz Dyl  -  kierownik   Terenowego Zespołu Doradców w Szydłowcu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Tomasz Szymański - szydłowiecki działacz gospodarczy.

Na miejscu w gminie Błędów w miejscowości Borzęcin przeprowadzono rozmowy z Michałem Lachowiczem - Prezesem Zarządu Grupy Producentów  Owoców La -Sad oraz zapoznano się z działalnością przetwórni owoców wytwarzającą soki pod marką Appolonia.

Następnie w miejscowości Lipie odbyło się spotkanie z Panem Jarosławem Jakubczyk właścicielem  sadowniczego gospodarstwa ekologicznego oraz Panią Joanną Szewczyk – handlowcem jabłek ekologicznych i producentem soków pod marką „Joanka”.

Wyjazd zakończono w Białej Rawskiej woj. łódzkie w sadowniczym gospodarstwie  ekologicznym Pana Arkadiusza Kartus, który jest także dystrybutorem środków, materiałów i sprzętu do produkcji ekologicznej, działającym pod firmą PROBIOTICS POLSKA.

W terenie zapoznano się z prowadzeniem sadów konwencjonalnych i ekologicznych, poruszając zagadnienia odmian jabłoni, systemu  nasadzeń, jakości gleb, nawadniania, ochrony drzew, wydajności, jakości zbiorów i wielu innych szczegółów produkcji sadowniczej.

W drodze powrotnej prowadzono rozmowy, snując plany wspólnej działalności ekologicznej.

Uzgodniono, że w styczniu 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Szydłowcu zostanie zorganizowane spotkanie instruktażowo – szkoleniowe dla rolników z doradcami ekologicznymi oraz próba sformalizowania działalności grupy.

Poniżej zamieszczamy fragment wywiadu z Panią Joanną Szewczyk zamieszczonego  w dwumiesięczniku „Zielone Wiadomości – Ekologia, Społeczeństwo, Demokracja” nr 3/2015 – Wydawca Fundacja Zielone Światło (cały wywiad na stronie wydawnictwa)

Pytanie ZW: Kto kupuje owoce i soki ekologiczne? Czy opinia, że są to tylko raczej zamożni ludzie, jest zgodna z prawdą?

JS: Z pewnością jest duża grua osób zamożnych. ale gdy obserwuję swoich klientów, to przede wszystkim są to ludzie świadomi. Zamiast wydawać pieniądze na leczenie, wolą na ekologiczne jedzenie. Zadają dużo zaawansowanych pytań. To są wymagający klienci i żadna „Eko- ściema” nie przejdzie. Często muszę się tłumaczyć, czemu jabłka są takie ładne, że wyglądają „podejrzanie”. Mówię wtedy zgodnie z prawdą – to, co przywozimy na bazar stanowi zaledwie 10 -30%  jabłek, które wyrosły na drzewie. To wyselekcjonowane najładniejsze jabłka, w dodatku przez nas ręcznie wypolerowane przed sprzedaż. Reszta idzie do przetwórstwa. wiele osób kupuje oszczędnie i to jest wartościowy trend – kupują mało, ale drogo i zdrowo, jedzą racjonalnie, nie marnują jedzenia, ani pieniędzy. Żywność bio kupuje dużo kobiet w ciąży oraz rodziców z dziećmi. Ale właściwie ta grupa jest bardzo różnorodna i prezentuje cały przekrój społeczny. Według mnie największą barierą, jeśli chodzi o dostępność produktów ekologicznych w naszym kraju, jest dysproporcja między ich ceną, a tym, ile przeciętny obywatel zarabia. w krajach zachodnich ta różnica jest dużo mniejsza”.

Wszystkich zainteresowanych produkcją ekologiczną prosimy o kontakt z  Tomaszem Dyl - Kierownikiem Terenowego Zespołu Doradców w Szydłowcu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szydłowcu ( ul. Wschodnia 68, tel. 48 617 16 56) lub  Mariolą Zgoda inspektorem w Wydziale Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Szydłowcu (pl. M. Konopnickiej 7,  tel. 48 617 70 71).


zobacz wszystkie

 

Jeżeli chcesz polecić naszą stronę znajomemu wypełnij poniższy formularz - informacja zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.
* Twoje imię:
* Twój e-mail:
* Imię odbiorcy:
* E-mail odbiorcy:
Komentarz:
 
wyślij