RSS Powiat Szyd�owiecki: Wydarzenia

Wydarzenia

31.12.2015 Nauczyciele z "Sienkiewicza" szkolili się na kursach zagranicznych

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu realizuje projekt „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” finansowany ze środków  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+


w sektorze Edukacja szkolna, tytuł projektu: Profesjonalny rozwój nauczycieli różnych języków obcych w zakresie komunikacji międzynarodowej i międzykulturowej.

Nauczyciele językowcy z szydłowieckiego "Sienkiewicza" odbyli szkolenia językowe w różnych krajach. Germaniści - Anita Herka-Ubysz i Leszek Furmański uczestniczyli w kursie językowym w Berlinie (Niemcy). Nauczycielka języka francuskiego Karolina Maj odbyła szkolenie w Nicei (Francja). Ireneusz Kosno, anglista, uczestniczył w kursie językowym w Oxfordzie (Wielka Brytania). Kursy, koszty podróży i pobytu zostały sfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Poprzez udział w mobilności nauczyciele rozwinęli umiejętności zarówno praktyczne (porozumiewania się w języku obcym, podniesienie kompetencji zawodowych, praca z uczniem, nowoczesne metody nauczania),jak i emocjonalne, kompetencje interpersonalne, społeczne i kulturowe.

Jak informuje Marzena Janowska, wicedyrektor szkoły i  osoba odpowiedzialna za realizację projektu, nauczyciele poprzez udział w zagranicznych kursach mieli możliwość doskonalenia znajomości zarówno języka literackiego, jak i zapoznawania się z elementami współczesnego języka potocznego, młodzieżowego slangu i lokalnego dialektu. Codzienne zajęcia, prowadzone przez grupę wysoko wykwalifikowanych nauczycieli oraz pobyt w krajach, w których odbywały się mobilności służyły nie tylko rozwijaniu kompetencji językowych, lecz stworzyły także możliwość bliższego poznania życia społeczno-politycznego tych krajów, ich kultury, historii i tradycji. Podczas pobytu uczestnicy kursu mieli możliwość zwiedzania miast, regionów, najważniejszych zabytków, ciekawych miejsc oraz smakowania specjałów kulinarnych. Efektem udziału językowców w projekcie jest wzrost poziomu satysfakcji zawodowej, który jest wynikiem pozyskania przez nauczycieli wiedzy na temat pozaformalnego kontekstu uczenia się czyli nowych metod oceniania oraz uznawania kompetencji i kwalifikacji, jakie nabywane są przez uczniów w ich rodzimej szkole. Nauczyciele zmotywowali się do kontynuowania procesu rozwijania swoich umiejętności, uczestniczenia w innych działaniach odbywających się w ramach programu „Erasmus+”.

Po zakończonych mobilnościach zagranicznych pedagodzy podzielili się zdobytą wiedzą i umiejętnościami zarówno z szeroko rozumianą społecznością szkolną, jak i społecznością lokalną podczas wieli okazji, m.in.:  na zajęciach dydaktycznych, spotkaniach z rodzicami, zebraniach Rady Pedagogicznej, w trakcie spotkań indywidualnych z nauczycielami, wystawę zgromadzonych informacji o krajach, w których odbywały się kursy  językowe, mediach i portalach społecznościowych.

 

 

a.KS


zobacz wszystkie

 

Jeżeli chcesz polecić naszą stronę znajomemu wypełnij poniższy formularz - informacja zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.
* Twoje imię:
* Twój e-mail:
* Imię odbiorcy:
* E-mail odbiorcy:
Komentarz:
 
wyślij